Kornelia Sus . Bransolety
Serduszko w sercu, zielony listek, maleńkie wnętrze wtulone w słońce. Mości się w cieniu drobniutki deszcz, głaszcze dziecięcą zieleń łodyżki. Miałki dzień sypie się piaskiem godzin, szepcze na ucho kolory i ciszę.
"Listek do listka" - srebrna bransoletka wykonana ręcznie, zdobiona naturalnymi kamieniami.
TECHNIKA WYKONANIA:
Bransoletka wykonana techniką tradycyjną ze srebrnej blachy. Srebro przyciemniane (oksydowane).
MATERIAŁY:
srebro, malachit, purpuryt, iolit
PARAMETRY:
Wymiary segmentów: około 30 x 23 mm - 25 x 20 mm.
Malachit: 23 x 16 mm.
Purpuryt: 18 x 10 mm.
Iolit: 13 x 9 mm.
Długość bransoletki (nie jest regulowana): 20 cm.
KAMIENIE:
Malachit: Niezwykły kamień naturalny o intensywnie zielonej barwie i unikalnej strukturze. Zaliczany jest do kamieni ozdobnych. Minerał ten występuje jako minerał wtórny, w strefach utleniania złóż kruszców miedzi, razem z azurytem i kuprytem. Barwi płomień na zielono. Nazwa minerału pochodzi z języka greckiego, od słowa "malache", oznaczającego malwę, czyli roślinę, której liście przypominają malachit oraz "malakos", czyli "miękki". Nazwa bezpośrednio nawiązuje do zielonej barwy minerału oraz jego niewielkiej twardości. Kamień ten znany był już w starożytności. W starożytnym Egipcie sproszkowany zielony minerał był wykorzystywany jako pigment. Egipcjanki używały zmielonego kryształu do malowania powiek, który podobno dodatkowo miał zapobiegać chorobom spojówek. Egipcjanie traktowali malachity również jako talizmany, chroniące przed złymi mocami. Kolor zielony wiązano ze śmiercią i zmartwychwstaniem, a także płodnością i nowym życiem. Zainteresowanie malachitem wzrosło na nowo w XIX wieku. To wtedy odkryto bogate złoża malachitu w rosyjskich górach Ural. Dzięki temu odkryciu minerał został wykorzystany m.in. do ornamentacji carskiego pałacu Zimowego w Petersburgu.
Purpuryt: Purpuryt jest minerałem wtórnym, tworzy się w skałach kosztem istniejących już minerałów. Zaliczany jest do fosforanów. Powstaje w procesie wietrzenia, w wyniku którego z istniejących już formacji wyługowany zostaje lit. Jego miejsce zajmuje utleniony mangan i/lub żelazo. Ponieważ te procesy wymagają zaistnienia specyficznych warunków, purpuryty to znaleziska dość rzadkie. Minerały te zazwyczaj spotykane są jako kryształy zamknięte w blokach skalnych lub osadzone na nich. Nazwa purpurytu wywodzi się z łacińskiego słowa ?purpura? oznaczającego kolor. Minerał nie wykazuje żadnych oznak luminescencji, ale odznacza się silnym pleochroizmem, czyli skłonnością do zmiany barwy w zależności od polaryzacji światła. W efekcie dla ludzkiego oka może przyjmować odcienie od ciemnej szarości, przez szkarłatny i lawendowy, do żywo-czerwonego. Głównym miejscem występowania purpurytu jest Namibia, skąd pochodzą najpiękniejsze okazy. Poza tym stosunkowo dużo widowiskowych okazów znajdowanych jest w Stanach Zjednoczonych (Północna Karolina i Południowa Dakota), a także w Australii, Francji, Portugalii, Rwandzie i na Madagaskarze.
Iolit: Inaczej kordieryt - rzadki minerał z grupy krzemianów. Nazwa iolit pochodzi od greckiego słowa "ion" czyli fiołek oraz "lithos" czyli kamień. lolit o wartości jubilerskiej ma barwę szafirowo-niebieską i w przeszłości był mylnie nazywany ?szafirem wodnym". Przeważnie jest niebieski we wszystkich natężeniach i odcieniach, ale może być też żółtawy, zielonawy, brunatny albo fioletowy. Zabarwienie iolitu powoduje zawarte w minerale żelazo - niewielkie ilości tego pierwiastka dają jaśniejsze odcienie błękitu, podczas gdy wysoka zawartość żelaza barwi minerał na kolor ciemnoniebieski. Fioletowobrązowe egzemplarze kamienia można wyjaśnić obecnością w ich składzie tlenków żelaza. Niektóre kryształy iolitu wykazują efekty optyczne jak kocie oko, iryzacja albo asteryzm. W dziesięciostopniowej skali twardości Mohsa iolit wykazuje wysoką wartość 7 do 7,5 i spełnia tym samym kryterium kamienia szlachetnego (twardość powyżej 7). Iolit można znaleźć w skałach metamorficznych, magmowych, a także jako otoczaki w osadach aluwialnych. Często można go spotkać w towarzystwie anadaluzytu, turmalinu, granatu, kwarcu, cyrkonu czy szafiru. Obecnie minerał ten wydobywa się przede wszystkim w Indiach, Birmie, na Sri Lance, Madagaskarze, w Brazylii, USA, Kanadzie oraz Norwegii. Wyjątkowej jakości okazy iolitu spotykane są także w Tanzanii, Namibii, Finlandii i Niemczech.Kordieryt występuje równiez w Polsce - można go spotkać na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Krakowa.
Materiały: srebro 925, malachit, purpuryt, iolit
Tagi: srebrna bransoletka z malachitem, z iolitem, z purpurytem, z naturalnym kamieniem, romantyczna, bransoletka z motywem roślinnym, ręcznie wykonana, z ornamentem, oksydowana
Wysyłka do | Koszt | Z innym przedmiotem |
---|---|---|
← wybierz kraj wysyłki |
___
Produkt ID: #105020, wystawiony: 2024-06-21
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z Artystą przed złożeniem zamówienia.
29 | dostępnych |
336 | sprzedanych |
165 | opinii (99% poz.) |
Informacje o Artyście | |
Dane adresowe i Regulamin | |
Blog Artysty przeczytaj najnowsze wpisy |
|
© Copyright 2005-2024 trendymania™ Regulamin